03 Oct

Výhody a nevýhody otvorených verzus uzavretých kuchýň

Vždy budú existovať osoby, ktoré uprednostňujú otvorenú kuchyňu pred uzavretou a naopak.  Otvorenou kuchyňou sa myslí v dnešnej dobe trendy koncept moderných obývačiek s kuchyňou. Pre ktorú variantu sa človek rozhodne, je vždy vecou osobnej preferencie a životného štýlu rovnako ako napríklad pri výbere športového kočíka. Každá z možností  má však svoje klady a zápory a mali by ste ich všetky starostlivo poznať, zvážiť a analyzovať skôr, ako sa rozhodnete.

Otvorené kuchyne

  • Otvorené kuchyne sú lepšie pre zábavu. Umožňujú vám zostať v kontakte s vašimi hosťami a komunikovať s nimi počas prípravy jedla. Vďaka tomu sú otvorené kuchyne obzvlášť vhodné pre moderné a súčasné domácnosti.
  • Otvorená kuchyňa je svetlejšia a jasnejšia. Inými slovami, po odstránení niektorých stien je v kuchyni prirodzenejšie svetlo, pretože svetlo pochádza aj z jedálne alebo obývacej izby, ktorá má zvyčajne veľké okná.
  • V niektorých prípadoch však nemusia stáť za to náklady na odstránenie múrov, riešenie elektriny a všetko ostatné. Lepšou investíciou by bolo získať nové alebo lepšie zariadenia alebo možno získať vlastné skrinky namiesto štandardných.
  • Ďalšie nepríjemnosti sa týkajú hluku a zápachu. Otvorená kuchyňa nepredstavuje žiadnu prekážku medzi varným priestorom a spoločenským priestorom a ja napriek rôznym technickým vymoženostiam nie je možné eliminovať všetky pachy.
  • Pretože neexistujú steny, ktoré by oddeľovali kuchyňu od zvyšku otvoreného pôdorysu, prechádza ľahko tiež hluk
  • V kuchyni je tiež veľmi malé súkromie. Takže by vždy muselo byť všetko čisté a usporiadané, pokiaľ by ste nechceli, aby vaši hostia videli neporiadok a všetky špinavé riady.

Uzatvorené kuchyne

  • Kuchynská skriňa sa zvyčajne považuje za formálnejšiu ako kuchyňa s otvoreným pôdorysom. Toto však nie je ani pro, ani proti. Najviditeľnejšou výhodou šatníkovej kuchyne je skutočnosť, že ponúka viac súkromia, takže ak nechcete upratať jeden deň, môžete nechať špinavé jedlá na pulte.
  • Uzavretá kuchyňa však izoluje kuchára či kuchárku pri varení a bráni tejto osobe v interakcii so všetkými ostatnými. Ak sú vaši hostia na zozname priorít vysoko, zvážte otvorenú kuchyňu.
  • Uzatvorené kuchyne okrem toho, že uľahčujú zachytenie a skrytie neporiadku, eliminujú aj pachy a hluk, a to sú dve najväčšie nepríjemnosti, na ktoré sa ľudia sťažujú.