13 Jul

Ako zariadiť spoločnú izbu pre chlapca a dievča, aby ich to nepoznamenalo na celý život

Ak doma nemáte dostatočný počet miestností, aby mohlo mať každé dieťa svoju vlastnú izbu, potom vás čaká celkom náročná úloha. Najmä pokiaľ ide o chlapca a dievča. Zladiť dva úplne odlišné svety nie je nič jednoduché, ale dá sa to zvládnuť.

Základom je zvoliť rastúci nábytok v neutrálnych odtieňoch, ktorý nezruinuje vašu peňaženku. Tiež u detí starších ako 10 rokov sa odporúča, aby mali každý svoju izbu. Ak to však nie je možné, je ideálne miestnosť predeliť pomocou farebných stien, paravánov alebo deliacich priečok.

Odporúčame: Detské izby pre dievčatá a izby pre chlapcov v neutrálnych farbách.

Rozdeľte miestnosť aspoň opticky

Každé dieťa by malo mať svoj vlastný priestor a súkromie bez ohľadu na to, koľko má rokov. Odborníci teda odporúčajú izbu rozdeliť do dvoch základných častí, ako je spoločný priestor pre obe deti, kde sa môžu hrať a zdieľať svoje záujmy, a potom oddelený priestor na spanie a relaxáciu, kde má každé dieťa svoje vlastné súkromie. Dôležité sú aj záujmy a koníčky každého dieťaťa, a preto do izby nezabudnite umiestniť dostatok úložných priestorov, vrátane poličiek, boxov alebo zásuviek pod posteľ.

Najmä starší súrodenci začnú čoraz častejšie prahnúť po svojom vlastnom teritóriu, a ak nie je možné vytvoriť pre každé dieťa vlastnú izbu, potom je ideálne tú existujúcu oddeliť aspoň opticky. Pomocou paravánu, alebo skriniek, ktoré by však nemali byť vyššie, ako je výška okenného parapetu. Skrinky by potom mali byť prístupné z oboch strán. Tým vznikne aj viac praktického úložného priestoru. Dajte pozor aj na to, aby rozdelenie miestností neubralo svetlo jednej časti miestnosti. Do izby musí aj naďalej prúdiť dostatočné množstvo denného svetla. V oddelených častiach potom vytvorte zázemie pre obe deti.

Farby do spoločnej detskej izby pre chlapca a dievča

Farebné zladenie izby môže byť niekedy medzi dievčaťom a chlapcom veľký boj. V neoddelenom priestore sa vyvarujte sýto ružovej farbe a naopak zvoľte napríklad kombináciu modro-zelenej spolu s krémovou alebo sivou farbou. Tieto odtiene sa hodia ako pre dievča, tak aj pre chlapcov a podľa odborníkov podporujú tvorivosť a kreativitu a zároveň pôsobia upokojujúco.

Jednoduchšie situácia nastáva, ak sú deti približne v rovnakom veku. Najmä malým deťom pokojne vyzdobte jednu časť izby v štýle princeznej pre dievčatko a pre chlapca napríklad v rýdzo športovom duchu.

NIEKOĽKO RÁD NA ZÁVER:

  • Každé dieťa by malo mať vlastný pracovný stôl, a to vrátane stoličky, pomôcok i odpadkového koša.
  • Nebojte sa miestnosť opticky oddeliť a vytvoriť vlastný priestor pre chlapca i dievča.
  • Výber farieb ponechajte na deťoch (a prípadne na ich dohodu).
  • Potreby prispôsobte podľa veku a záujmu každého dieťaťa.
  • Nechajte obe deti si vyriešiť problémy ohľadom spoločného priestoru spoločne.

Vytvorila digitálna online agentúra TEXTO.