16 Jan

Vyberáte okná? Čo zvážiť pred ich kúpou?

Kúpa nových okien alebo výmena starých za nové môže byť stresujúca. Vaše rozhodnutie bude totiž hrať hlavnú úlohu pri vzhľade vašej domácnosti, ale aj množstve svetla, povahy klímy či účtu za energie vo vašej domácnosti. Aby ste si vybrali správne, pomôcť vám môžete niekoľko vecí, ktoré môžete pred kúpou zvážiť.

Výber nových okien do domácnosti by mal byť dôkladne premyslený proces. Okná totiž vyberáte na niekoľko desiatok rokov, a tak sa chcete uistiť, že ste sa rozhodli pre správnu investíciu. Aké najdôležitejšie aspekty zvážiť pred tým, než sa rozhodnete pre kúpu okien?

Rozpočet

Pri projekte, akým je inštalácia či výmena okien je dôležité vedieť, koľko ste ochotní minúť. Existuje pomerne veľa premenných, ktoré ovplyvnia finálnu cenu za vaše okná. Preto sa príliš nesústreďte na konkrétny materiál či štýl okien bez toho, aby ste si boli istí, že to vaša peňaženka zvládne. Zvážiť rozpočet je jednou z prvých vecí, ktorú by ste pred kúpou okien mali urobiť. Podľa toho, koľko budete schopní a ochotní investovať, sa bude odvíjať aj výber okien.

Energetická účinnosť

V mnohých prípadoch (najmä pri zlej inštalácii či nekvalitných oknách) sú to práve okná, ktoré sú zodpovedné za tepelné straty v domácnosti. Tieto straty sa následne prejavia na zvýšených účtoch za vaše energie. Pri výbere okien je preto dôležité zamerať sa aj na ich energetickú úspornosť. Pri porovnávaní energetickej účinnosti vám pomôže zamerať sa na hodnotu Uw a koeficient solárnych tepelných ziskov (SHGC). Hodnota Uw udáva tepelnú vodivosť okien, pričom stupnica sa bežne pohybuje od 0,2 do 1,25. Čím nižšie číslo, tým lepšie okno izoluje. Koeficient solárnych tepelných ziskov určuje, koľko slnečnej energie okno prepustí. To má význam najmä vtedy, ak chcete, aby vám slnko v zime vyhrievalo vašu domácnosť. 

Materiál

Okenné rámy sa dodávajú v rôznych materiáloch. Každý z nich ponúka výhody aj nevýhody, pokiaľ ide o náklady, údržbu, vzhľad ale aj izoláciu. Najčastejšími materiálmi pre okenné rámy sú drevo, plast, hliník či sklolaminát. Drevené rámy poskytujú klasický vzhľad a vhodnú energetickú účinnosť. Vyžadujú si však viac údržby ako ostatné materiály. Z času na čas bude potrebný servis či oprava drevených okien, práve kvôli prírodnému materiálu, ktorý reaguje na poveternostné podmienky. Ak však zabezpečíte správnu starostlivosť a pravidelný servis okien, drevené okná dokážu prevýšiť aj životnosť plastových okien. Plastové okná sú nízko nákladové, energeticky účinné a tiež odolné. Ponúkajú však užšiu škálu dizajnových možností. Oprava a servis plastových okien je o čosi jednoduchšia v porovnaní s drevenými, pretože si nevyžaduje povrchovú údržbu. Hliníkové okná sa v domácnostiach využívajú veľmi zriedkavo. Ide síce o lacný a odolný materiál, avšak z hľadiska energetickej účinnosti nie je efektívny. Sklolaminát kombinuje odolnosť, silnú izoláciu a širokú škálu možností a prevedení, no cena je v tomto prípade vyššia.

Čistenie a údržba

Predtým, než sa rozhodnete pre akékoľvek dizajnové riešenie vašich okien, mali by ste sa zamyslieť aj nad ich praktickou stránkou.  Pravidelná údržba, čistenie a servis okien by mali byť samozrejmosťou, ak chcete, aby vám vaše okná slúžili spoľahlivo a dlhodobo. Zvážte, koľko času na čistenie a údržbu okien budete mať. Plastové okná si vyžadujú menšiu starostlivosť, v porovnaní s napríklad drevenými. Pravidelnou starostlivosťou a servisom okien sa tiež môžete vyhnúť prípadným poškodeniam, ktoré by si vyžadovali opravu okien. Oprava drevených okien ale aj plastových okien síce nie je nemožná, no prečo sa jej nevyhnúť, ak môžete. Ak viete, že na starostlivosť okien nebudete mať čas (ste napríklad príliš zaneprázdnení v práci), v tomto prípade môžete pravidelne využívať profesionálne služby, ako je servis okien. Dnes už existuje niekoľko profesionálnych firiem, ktoré poskytujú servis okien, ale rôzne ďalšie služby, cez renováciu drevených okien až po opravu plastových okien či dverí.