13 Dec

Perfektné stroje do Vašej záhrady!

Kosačka na trávu

Kosačka na trávu je bezpochyby stroj, ktorý nechýba v žiadnom dome so záhradou. Okrem tradičného rozdelenia na kosačky elektrické a benzínové, kam môžeme pridať ešte kategóriu kosačiek akumulátorových, kam spadá napríklad robotická kosačka, môžeme kosačky rozdeliť takto:

  • rotačné – majú horizontálne uložený rotujúci nôž
  • bubnové – zvládnu pokosiť záhradu s vysokou trávou, sú ideálne pre veľké pozemky, sady a členitý či svahovitý terén
  • robotické – záhradný stroj, ktorý funguje úplne bez vašej asistencie, vy ho musíte len nastaviť
  • strunové – kosačky pre miesta, kam sa s bežnou kosačkou nedostanete, blízko múrov, stromov, skaliek, takisto zvládnu pokosiť vysokú trávu.

Rotavátor

Motykám už odzvonilo, je na čase zaobstarať si rotavátor! Záhradný stroj, ktorý umožní obrábať stredne ťažké aj ťažšie pôdy. Nože prenikajú do pôdy, rozdrvia ju, premiešajú jednotlivé vrstvy, takisto vie vpraviť hnojivo či odstrániť burinu.

Krovinorez

Užitočný a všestranný pomocník v záhrade, to je krovinorez. Využijete ho k rôznym činnostiam a úpravám na záhrade. Prereže krovie, možno s ním rezať aj slabšie konáre stromov, pokosíte s ním vysokú trávu. Je to záhradný stroj vhodný aj k úprave miest, kam sa s bežnou kosačkou nedostanete, napríklad do priekop či prudších svahov. Vhodným doplnkom ku krovinorezu je aj drvič konárov.

Kompresor

Chceli by ste nahustiť loptu alebo pneumatiku? Potrebujete nalakovať lavičku v záhrade? Kompresor je presne nástroj ktorý potrebujete na to. Súčasťou kompresora býva množstvo nadstavcov a najmä pištolí s rozličnými koncovkami. Ak nechcete pri odstraňovaní nečistôt z povrchov použiť handričku alebo hrubý materiál, vyskúšajte ofukovaciu pištoľ. Pri lakovaní alebo nanášaní farieb vám výborne pomôže striekacia pištoľ. Vyberte si správnu veľkosť nádoby a pustite sa do práce.

Záhradný traktor či rider

Multifunkčný záhradný stroj, to je záhradný traktor – pokosíte s ním trávnik a môžete k nemu pripojiť rôzne príslušenstvo – môže to byť snehová radlica, rozmetadlo, vozík, valec a iné. Poslúži vám tak po celý rok.

Záhradný Rider je takou základnou verziou malého traktoru a umožní vám rýchlo a precízne pokosiť záhradu. Navyše si môžete vybrať, čo s pokosenou trávou bude – ridery ju vedia vákuovo pozbierať či mulčovať.

Fukár na lístie

Na veľkých záhradách môže byť užitočným pomocníkom záhradný fukár na lístie. Ušetrí veľa práce, ktorá vzniká každoročne hrabaním lístia, ale aj okrem lístia vie vysávať piliny a iné nečistoty. Výhodnú funkciou tohto záhradného stroja je aj spätný chod, ktorý umožní rozfúkať čerstvý ľahký sneh alebo prefúknuť odkvapové rúry.

Aj fukár na lístie si môžete vybrať v benzínovom, elektrickom alebo akumulátorovom prevedení.

Záhradný robot

Rovnako ako roboti prenikajú do našich domácností, kde vysávajú, vytierajú a umývajú okná, na záhradách vie robotická kosačka pokosiť trávu, a to tak na jemno, že zároveň slúži ako hnojivo. Ich pohon je buď akumulátorový, kedy si robot pred vybitím batérie dôjde sám do elektrickej napájacej stanice, ktorá je zapojená do elektrickej siete, alebo môže fungovať na solárny pohon. Pretože robotická kosačka má vyššiu obstarávaciu cenu, starostlivo vyberajte najvhodnejší typ.