03 Sep

Rady pre začínajúcich blogerov

Internet so sebou priniesol niekoľko zaujímavých fenoménov. Jedným z nich je aj písanie blogov. Možno už aj vy uvažujete o tom, že by ste si založili svoj vlastný. Tu je zopár rád, ktoré by vám v tom mohli pomôcť.

Čítajte iné blogy

Skôr než začnete písať, čítajte iné blogy. Učte sa od úspešných blogerov, ale všímajte si tiež, aké chyby robia tí menej úspešní. Robte si pritom poznámky. Každý nadobudnutý poznatok sa vám v budúcnosti môže hodiť.

Oprášte gramatiku

Bloger nemusí byť jazykovedec. Nejaká tá chybička sa môže pritrafiť, ale ak ich je priveľa, pokazí to celkový dojem a hlavne – spochybní to vašu kompetentnosť. Gramatickú stránku blogov zvyknú mnohí podceňovať.

Zvoľte si svoj okruh

Nepíšte o všetkom. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Radšej si vyberte 2 – 3 okruhy vám blízkych tém a tým sa venujte naplno. Ideálne je, keď pokryjete oblasti, o ktorých sa zatiaľ veľa nepíše, aby ste nenosili drevo do lesa.

Dbajte na obsah

Nezáleží na tom, či je témou vášho blogu cestovanie po Afrike, rámovanie obrazov, recenzia počítačovej hry, autosedačky alebo hovädzí proteín. Dôležitý je kvalitný obsah, ktorý bude pre čitateľa prínosom. Píšte o tom, v čom sa naozaj vyznáte.

Dbajte na formu

Rovnako dôležitá ako obsah je forma. Váš blog by mal mať dobrú štylistiku a prehľadnú štruktúru, aby sa ľahko čítal. Úplne najlepšie je, keď sa vám časom podarí vybudovať svoj vlastný štýl písania, ktorým sa odlíšite od ostatných. Odporúčame tiež pridať fotky či videá, ktoré povedia niekedy viac než slová.

Nevzdávajte sa

Nedajte sa odradiť počiatočnými neúspechmi. Poučte sa zo svojich chýb a vytrvajte, len málokto sa presadil okamžite. Ak sa vám to podarí a dosiahnete prvé úspechy, môžete dokonca začať uvažovať o tom, ako na svojich blogoch zarobiť. O tom ale niekedy nabudúce.