06 Aug

Moderné obývačky s kuchyňou

Ak si dnes zapnete akúkoľvek televíznu reláciu s interiérovým dizajnom, je viac ako isté že budete počuť slová „otvorený priestor“ alebo viac používaný anglikanizmus – „open space.“ . Reč je o otvorenom priestore v obývačkovom, jedálenskom a kuchynskom priestore. Pre niektorých ľudí sú to stále oddelené samostatné izby. Mnoho majiteľov domov však dnes berie kladivo na svoje tradičné múry a priestor otvára tak, aby bolo možné vychutnať si varenie, jedenie a sledovanie filmov v jednom priestore. Moderné obývačky s kuchyňou patria dnes medzi najobľúbenejšie bytové či domové dispozície.

Čo spôsobilo tento trend?

Pred desiatkami rokov boli domy stavané ešte tak, aby mala každá izba osobitnú funkciu. Varíte v kuchyni, takže to bola samostatná miestnosť – často s dverami. Jedálne boli formálne. Obývacie izby boli určené na zábavné alebo relaxačné účely a boli oddelené od kuchyne.

V 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia obyvatelia domov vnímali otvorený životný priestor ako spôsob, ako efektívne navrhnúť domácnosť s použitím menšej štvorcovej zábery. Ranč a domy na poschodovej úrovni sa stali veľmi populárnymi. Architektúra a interiérový dizajn dnes v súčasnosti berú svoje podnety z ekonomických hľadísk, ale ovplyvňujú ich aj kultúrne normy a túžba po pohodlí. Zmazali sme tiež  rodové úlohy; obaja rodičia spoločne nesú zodpovednosť za varenie a starostlivosť o dieťa. Žijeme vo svete zameranom na technológie a médiá, v ktorom doháňanie denných správ počas večere je nielen prijateľné, ale aj očakávané.

Výhody plánov otvoreného priestoru

Otvorený koncept bývania je obľúbený z mnohých dôvodov:

  • Po prvé, dokonca aj ten najmenší priestor sa zdá byť väčší a jasnejší.
  • Počas varenia môžete prirodzene komunikovať so svojimi hosťami.
  • Kuchynské ostrovy alebo stoly, ktoré sa zvyčajne používajú ako oddelenie  miestností, sa stávajú ústredným bodom pre jedlo a nápoje.
  • Jedna „veľká izba“ je tiež skvelá na pozorovanie vašich najmenších. Pri interakcii s vašimi deťmi môžete efektívne variť večeru alebo vykonávať iné úlohy v domácnosti.
  • Vďaka umiestneniu stola a počítača na stenu alebo zadnú časť pohovky je miestnosť ešte viac multifunkčná.