09 Feb

Mníchov – BMW, Bayern a praclíky

Mal by som viac cestovať. Tento odkaz som si prečítal v mojom mesačnom horoskope. Zunovalo sa mi už chodiť len do Tatier a preto som zrušil ubytovanie v poprade a vybral som sa do sveta. Moja prvá zástavka bola Mníchov. Mníchov je tretie najľudnatejšie mesto v Nemecku, je obývaný takmer 1,5 miliónmi obyvateľov. Vrátane aglomerácie je to približne 2,6 milióna. Mesto je populárne medzi turistami nielen vďaka mnohým lákavým atrakciám priamo v meste (okrem početných historických pamiatok a múzeií je obľúbené miesto aj Alianz Aréna, kde má ,,domov” futbalový klub FC Bayern). Mníchov je známy pre množstvo parkov a zelených plôch, ktoré sú ideálne pre pešiu turistiku. Je tiež obľúbeným mestom vášnivých cyklistov. Mesto v posledných desaťročiach veľmi rýchlo rastie, a to predovšetkým vďaka priemyslu. Vyrábajú sa tu okrem iného automobily BMW. Svoje sídlo tu má mnoho medzinárodných firiem, napr. spoločnosti Siemens či Allianz.

História

S históriou dlhou takmer tisíc rokov, nie je divu, že mesto láka mnoho obdivovateľov pamiatok. Jedno z prvých miest, ktoré môžete navštíviť je veža kostola svätého Petra (Peterkirche) na námestí Rindermarkt 1. Z výšky 91 metrov môžete obdivovať panorámu celého mesta. Odtiaľ sa môžete prechádzať po Mariánskom námestí (Marienplatz), na ktorom nájdete najstarší mariánsky stĺp v Európe a tiež Starú a Novú radnicu. V Mníchove sa nachádza niekoľko múzeí. Za zmienku stojí technické múzeum Deutsches Museum na ostrove rieky Isar, Bavorské národné múzeum, Múzeum hračiek či múzeum BMW. Futbaloví fanúšikovia určite musia navštíviť Allianz Arénu (Arena München), sídlo nemeckého futbalového klubu FC Bayern Mníchov. Ak máte na návštevu mesta dostatok času, oplatí sa vydať sa za hranice mesta a spoznať bavorské Alpy. Bez ohľadu na to, v akom ročnom období sem zavítate a čo máte napísané v mesačnom horoskope, Alpy vždy stojí za návštevu.

Poloha

Mesto sa nachádza v južnej časti Nemecka – v Bavorsku. Pôvod modrobieleho bavorského erbu by ste vystopovali v Čechách. Prsty v tom má Ludmila Přemyslovna. Ak ste v Mníchove určite sa vydajte do obce Schwangau a navštívte aspoň jeden zo zámkov, ktoré sa tu nachádzajú. Vyberať môžete medzi zámkami Hohenschwangau a Neuschwanstein, ktorý bol predlohou pre slávny zámok Walte Disneyeho z rozprávky o Šípkovej Ruženke. Ale tá by sa určite dobre vyspala aj ak by mala rezervované ubytovanie v Poprade. Do Mníchova je ideálne vyraziť v priebehu najväčšieho pivného festivalu Oktoberfestu.

Doprava

Metro v Mníchove má šesť liniek. Regionálna železničná doprava je tiež dobre rozvinutá, rovnako ako sieť električiek. Dostať sa tak dá kamkoľvek v meste. Môžete tiež použiť mestská pivné bicykle (BierBike) alebo taxík.