07 Feb

Materská „dovolenka“

Práca žien v domácnosti je výrazne podceňovaná, to všetci dobre vieme. Väčšinová spoločnosť si tak trošku stále myslí, že matky na materských dovolenkách majú kopec voľného času a okrem toho, že sa trošku starajú o bábätko toho zase až toľko nemusia. Myslím, že všetky matky mi dajú za pravdu, keď poviem, že „väčšinová spoločnosť“ nemá ani potuchy o čom rozpráva. Muži ale dokonca aj ženy, ktoré sa matkami zatiaľ nestali. Pre tento všeobecný nedostatok informácií o tom, ako taká materská dovolenka vyzerá som sa rozhodla zdieľať svoje skúsenosti so svetom. Dúfam, že moja práca bude mať za výsledok výraznejšiu podporu žien na materskej dovolenke. Nie len finančnú ale hlavne psychickú a že matky dostanú uznanie, ktoré si zaslúžia.

Čo všetko matka na materskej dovolenke musí zvládať. Aké všetky profesie sa skrývajú v stave žena na materskej? Pozrite sa na to spolu so mnou.

  • V prvom rade v sebe matka zahŕňa pestúnske kvality. O dieťatko sa stará deň či noc. Kŕmi ho, prebaľuje, kúpe, uspáva, hrá sa s ním, chodí na prechádzky. Stará sa o jeho správny fyzický aj psychický vývoj. Reaguje na jeho potreby a hlavne ho nekonečne miluje.
  • Zdravotnícke znalosti využíva pri sledovaní jeho zdravotného stavu. Utišuje jeho bolesť, v prípade potreby podáva lieky či obklady
  • Upratovacie schopnosti využíva každý deň pri bežnom staraní sa o domácnosť.
  • Kuchárkou sa stáva každý deň, hneď niekoľko krát. Vyvára kašičky, polievočky a postupne ďalšie plnohodnotné jedlá.
  • Keďže chce pre bábätko len to najlepšie, postupne sa stáva poradkyňou na zdravý životný štýl. Nakupuje už len ekologické potraviny, bio čaj a eko plienky.
  • Všade váľajúce sa hračky vás postupne začlenia do moderného bytového dizajnu a vy sa púšťate do novej realizácie interiérov.

Tak, ak si ešte stále myslíte, že sa matky na materskej dovolenke stihnú nudiť? Verte mi, sú radi ak si stihnú večer umyť zuby… Ale aj tak to stojí za to!