08 Dec

Ako kúpiť kvalitný zdvihák na auto?

Či už vymieňate rezervnú pneumatiku na okraji cesty, alebo si robíte vlastnú údržbu v garáži, jedna vec je istá – musíte dostať aspoň jedno koleso zo zeme. Tam prichádza na radu kvalitný zdvihák na auto.

Podobne ako napríklad pri kúpe sieťových prvkov aj kúpa zdviháku vyžaduje, aby ste boli v problematike aspoň základne orientovaný. V článku vám prinesieme pár informácií, ktoré sa vám budú hodiť pri rozhodovaní o kúpe toho ideálneho zdviháku práve pre vás a vaše auto.

Dobrý zdvihák na auto bude mať silu na zdvihnutie vozidla bez jeho poškodenia. Poskytne tiež správnu vzdialenosť zdvihu, správnu hmotnosť a ľahký pohyb. Pri výbere si všímajte nasledujúce parametre:

Kapacita: Kapacita je termín daný váhovému hodnoteniu zdviháka. Vyhľadajte dobrý zdvihák do auta, ktorý je ohodnotený na váhu vášho vozidla. Nájdete tu 2-tonové možnosti, 3-tonové konektory, 3,5-tonové konektory a ďalšie.

Vzdialenosť a rýchlosť zdvihu: Toto je miera, do akej môže zdvihák bezpečne zdvihnúť vozidlo. Budete chcieť ten, ktorý vám dá dosť miesta na to, aby ste urobili to, čo musíte urobiť bezpečne. Nezabudnite, že vôľa kolies / pruženia zvyšuje potrebnú vzdialenosť zdvihu a vyššie vozidlá budú potrebovať zdviháky s väčšou vzdialenosťou zdvihu. Venujte pozornosť aj počtu piestov – zdvojené piestové zdviháky sa môžu dostať do plnej výšky rýchlejšie ako modely s jedným piestom (nemá to vplyv na funkčnosť, iba rýchlosť zdvíhania).

Hmotnosť: Tu hovoríme o hmotnosti zdviháka. Väčšina podlahových zdvihákov je ťažká, ale niektoré sú ťažšie ako iné. Zvážte svoje potreby – zostane zdvihák vo vašej garáži alebo sa použije na iných miestach? Hmotnosť zdviháka ovplyvní, aké ľahké bude pre vás jeho nosenie.

Pohyb: Väčšina automobilových zdvihákov má kolesá, ale nie všetky kolesá sú rovnaké (a niektoré zdviháky nemajú kolesá – napríklad váš OEM zdvihák v kufri). Ak ho budete používať v garáži alebo v obchode, uistite sa, že zdvihák ponúka ľahký pohyb, ale ak ho budete používať predovšetkým na cestách, možno budete chcieť mať model so širokým, plochým dnom, ktorý zaistí lepšiu stabilitu.