Je tu čas prázdnin a letných dovoleniek a my viac než inokedy vyrážame na výlety do prírody. Slovensko je bohaté na prírodné krásy, takže určite je čo objavovať. Ale pozor, v prírode na nás môžu okrem krásnych zákutí a zdravého čerstvého vzduchu čakať aj nástrahy, na ktoré by sme mali pamätať.
- Počasie
Aj keď to zvykneme veľmi často podceňovať, azda najväčšou nástrahou je počasie. Príroda vie byť v tomto naozaj nevyspytateľná. Pozrieť si predpoveď počasia je nevyhnutnosť, ale to nestačí. Treba byť pripravený aj na jeho náhle zmeny a podľa toho zvoliť oblečenie, vybavenie a takisto trasu výletu. Pri nepriaznivých predpovediach je lepšie výlet radšej výrazne skrátiť alebo úplne zrušiť.
- Terén
Ak ste boli v poslednom období napríklad v Tatrách, určite ste si všimli „turistov“ v plátenkách, šľapkách alebo dokonca lodičkách (!).To už je fakt extrém. Pri plánovaní každého výletu musíme mať na zreteli terén, v ktorom sa budeme pohybovať. Jeho náročnosti musíme prispôsobiť nielen obuv, ale aj oblečenie a ďalšie vybavenie, ako napríklad laná, reťaze a podobne. Bezpečnosť je na prvom mieste.
- Orientácia
Nezabúdajme, že v prírode sa dá veľmi ľahko stratiť. Trasu každého výletu si preto treba dôkladne pripraviť. Najistejšie je nikdy neschádzať z vyznačených turistických chodníkov, no bez ohľadu na to si vždy treba zobrať so sebou aj mapu. A keď vyrážame na náročnejšie trasy, nezaškodí ani kompas a buzola. Pre istotu vždy niekoho informujme, akou trasou sa chystáme vydať, aby mali informácie, kde nás v prípade potreby hľadať.
- Zvieratá
Asi najčastejšie sa v prírode bojíme divých zvierat. V našich podmienkach napríklad medveďov, vlkov, líšok, diviakov alebo hadov. Áno, aj na stretnutie s lesnou zverou treba byť pripravený. Nezaškodí po ceste vydávať zvuky, aby sme ju odplašili. Takisto odporúčame mať pri sebe niečo horľavé, zvieratá sa boja ohňa. Na pozore sa treba mať hlavne pred samičkami s mladými, od nich nám hrozí najväčšie nebezpečenstvo.
- Hmyz
Pravdepodobnosť, že u nás stretneme nebezpečnú divú zver nie je až taká vysoká. Zato na hmyz narazíme prakticky vždy, a to najmä v lete. Či už sú to komáre, ovady, osy, včely, čmeliaky alebo kliešte, poštipnutia alebo iné kontakty s našou pokožkou môžu byť veľmi nepríjemné. Preto nikdy nezabúdajme na repelent. A ak to myslíme vážne nielen s ochranou svojho tela, ale aj prírody, tak ideálne eko repelent bez chemických látok. Ak ho však pri sebe nemáte, nezúfajte. Ako prvú pomoc môžete použiť rôzne náplaste, ktoré nájdete na Tiande.